Новый 2021 год

Встреча звезды Героя Попова

«День открытых дверей в ДОУ» – одна из форм работы
с родителями, которая представляет им возможность познакомиться с образовательным учреждением, его традициями, правилами, задачами воспитательно-образовательного процесса. А как это важно – ощутить атмосферу детской жизни, своими глазами увидеть работу педагогов. С 28-31 октября 2019 года в нашем детском саду прошел «День открытых дверей» для родителей воспитанников детского сада.

День Народного Единства сравнительно молодой общенародный праздник, хотя имеет корни, уходящие достаточно далеко в историческое прошлое нашего государства. Важность этого праздника не подвергается сомнению никем для кого целостность нашей страны и благополучие всех народов, проживающих на её территории, не является пустым звуком. Мы посчитали, что проведение в нашем дошкольном учреждении мероприятия, посвящённого Дню Народного Единства, может стать важным вкладом в патриотическое воспитание дошколят.

Фестиваль педагогический идей 2020

Конкурс среди КМО «Легомир»

Улусный конкурс среди дошкольников «ЛЕГОМИР2020»

САРГЫЛААХ САНА ДЬЫЛ!

Таҥха

Республиканский семинар «Олонхо алыптаах эйгэтэ»

День защитника отечества!

Международный женский день

2020 с. кулун тутар 13 күнүгэр, Төхтүрдээҕи «Мичил» оҕону сайыннарар кииҥҥэ, барыта 14 уһуйаантан, уопсайа 89 оҕо, 25 салайааччы «Кырачаан олоҥхоһут» түһүлгэтигэр муһуннулар.

Бөлөҕүнэн толорууга: 65 оҕо кытынна.
Биирдиилээн толорууга: 7 уол, 7 кыыс кытынна. Уопсайа 14 о5о.
Доклад ааҕыытыгар: 10 оҕо кытынна.
Түһүлгэҕэ мустубут кырачаан олонхоһуттары сыаналаатылар педагогическай наука кандидата, культурология кафедратын доцена, профессор Галина Семеновна Попова – Санаайа, Хотугулуу-Илиҥҥи федеральный университет тыл уонна литература кафедратын доцена, педагогическай наука кандидата – Нюргуяна Гаврильевна Никитина, «Мэҥэ-Хаҥалас улууһа» муниципальнай оройуон Үөрэҕин салалтатын сүрүннүүр специалиһа Ларионова Мария Николаевна, Мэҥэ-Хаҥалас улууһа муниципальнай оройуон эбии үөрэхтээһин киин методиһа, Мэнэ-Ханалас улууһун «Олонхо» ассоциациятын чилиэнэ, Евдокия Самсоновна Баишева, профессор И.М. Романов аатынан Төхтүр орто оскуолатын үрдүк категориялаах төрүт культууратын учуутала Диана Егоровна Тарабукина, Мэҥэ-Хаҥалас улууһун Олоҥхо дьиэтин фольклорнай салаатын специалиһа, «Олонхо» ассоциациятын чилиэнэ, Ийэ Олоҥхоһут Н.И. Степанов – Ноорой сиэнэ, олоҥхоһут – Анисия Николаевна Степанова.

ТҮҺҮЛГЭ ТҮМҮГЭ:

«Улуу Кыайыыны уһансыбыт олонхоһуттар» докладка 10 оҕо:

Бастакы Үрдэл: Иванов Вадим, Төхтүрдээҕи «Мичил» оҕону сайыннарар киин, «Улуу Кыайыыны уһансыбыт олонхоһут», сал. Шарина М.А.;
Иккис Үрдэл: Устинова Айаана, Төҥүлүтээҕи «Олимпионик» оҕону сайыннарар киин, «Буойун олонхоһут — Николай Иванович Степанов -Ноорой», сал. Сидорова М.И.
Үһүс Үрдэл: Пермякова Ариадна, Аллараа Бэстээхтээҕи «Сказка» уһуйаан, «Норуот ырыаһыта, олоҥхоһут, Аҕа дойду сэриитин кыттыылааҕа Степанов Н.И.- Ноорой», сал. Герасимова М.Е.
Бастакы Үктэл: Гаврильева Айсаана, Майатаа5ы «Чуораанчык» о5о сада, «Кыайыыны уһансыбыт олоҥхоһуттар», сал. Свинобоева Н.П.
Иккис Үктэл: Алексеева Аэлита, Майатаа5ы «Чуораанчык» оҕо сада, «Кыайыыны уһансыбыт олонхоһуттар», сал. Свинобоева Н.П.
Үһүс Үктэл: Афанасьева Вероника, Павловскайдааҕы «Мичээр» оҕону сайыннарар киин, «Улуу олонхоһут Николай Иванович Степанов-Ноорой», сал. Егорова Н.Р., Слободчикова В.В.
Биирдиилээн толоруу (уопсайа 14 оҕо):

Бастакы Үрдэл: Назаров Ренат, Тыыллыматааҕы «Кунчээн» оҕо сада, «Дьулуруйар Ньургун Боотур», сал. Никифоров В.В., Стручкова А.Е.
Иккис Үрдэл: Жиркова Василина, Өлөчөйдөөҕү «Кэнчээри» оҕо саада, «Сындылыс сүүрүк аттаах Саргылаан бухатыыр», сал. Гаврильева О.Е.
Үһүс Үрдэл: Максимова Карина, Төхтүрдээҕи «Мичил» оҕону сайыннарар киин, «Күн Эрили», сал. Верховцева А.Н.
Бастакы Үктэл: Сивцев Власий, Павловскайдааҕы «Мичээр» оҕону сайыннарар киин, «Дьулуруйар Ньургун Боотур» Бухатыыр ата, сал. Ильина Л.М.
Иккис Үктэл: Кириков Дима, В. В. Скрябин аатынан Чүүйэтээҕи оскуола «Сулусчаан» бэлэмнэнии бɵлɵх, «Нуоҕалдьын Кугас аттаах Тойон Дьаҕарыма бухатыыр», сал. Атласова А.Ф.
Үһүс Үктэл: Илларионов Айсен, Чүүйэтээҕи «Чэчир» оҕо саада, «Эрэйдээх буруйдаах эр со5отох», сал. Нестерова Р.В.
Анал ааттар:

«Дорҕоонноох этээччи» анал аат: Никаноров Данил, Павловскайдааҕы «Мичээр» оҕону сайыннарар киин, «Дьулуруйар Ньургун Боотур» быьа тардыы, сал. Попова А.И., Шамаева В.А.
«Кыайыыга дьулуур» анал аат: Илларионова Новелла, Павловскайдааҕы «Мичээр» оҕону сайыннарар киин, «Кун Эрэли» Айыы уда5ан ырыата, сал. Егорова Н.Р., Слободчикова В.В.
Олоҥхо дьиэтин анал бирииһэ: Дмитриева Наина, Павловскайдааҕы «Мичээр» оҕону сайыннарар киин, «Дьулуруйар Ньургун Боотур» быьа тардыы, сал. Попова А.И., Шамаева В.А.
Куолаан (бөлөҕүнэн) толоруу 65 оҕо:

Анал ааттар:

«Үтүө саҕалааччылар» анал аат: Аллараа Бэстээхтээ5и 1 нүөмэрдээх орто оскуола бэлэмнэнии бөлөх, сал. Сивцева А.И., Баишева М.С.
«Кэскиллээх этээччилэр» анал аат: Майатаа5ы «Сардаана» о5ону сайыннарар киин, сал. Федорова Л.П.
«Олугунан билии» анал аат: Харатааҕы «Кэрэчээн» оҕо саада, Сидорова Ф.И.
Үһүс Үктэл: Павлоскайдааҕы «Мичээр» оҕону сайыннарар киин, сал. Егорова Н.Р., Слободчикова В.В.
Иккис Үктэл: Майатаа5ы «Чуораанчык» оҕо саада, сал. Чупрова М.И., Захарова М.Р.
Бастакы Үктэл: Өлөчөйдөөҕү «Кэнчээри» оҕо саада, сал. Гаврильева О.Е.
Үһүс Үрдэл: Аллараа Бэстээхтээҕи «Сказка» уһуйаан, сал. Герасимова М.Е.
Иккис Үрдэл: Тараттааҕы «Сулусчаан» оҕо саада, сал. Соловьева А.А.
Бастакы Үрдэл: Майатааҕы «Мичил» оҕону сайыннарар киин, сал. Иванова Е.П.
КЫЛААН – БИРИИС: Төхтүрдээҕи «Мичил» оҕону сайыннарар киин, сал. Верховцева А.Н.

на конкурс рисунков «Сэрии аны буолбатын»

для детей дошкольного возраста